Cyproterone Compound (سیپروترون کامپاند) | اطلاعات دارویی

Sex Hormones

Cyproterone Compound

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Cyproterone Compound

ورمون های جنسی

سیپروترون کامپاند

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ سیپروترون کامپاند - سیپروترون کمپاند

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


این دارو در درمان آکنه مقاوم به آنتی بیوتیک ها در زنان و یا زنانی که در ضمن درمان آکنه تمایل به استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی نیز دارند بکار می رود. این دارو همچنین در درمان پرمویی وابسته به آندروژن در خانم ها بکار می رود.


این فرآورده دارای یک جزء انتی آندروژنی(سیپروترون) و یک جزء استروژنی(اتینیل استرادیول) می باشد. ضدیت با آثار آندروژن ها موجب کاهش ترشح سبوم و یا کاهش رشد موها می گردد. فعالیت پروژستینی سیپروترون و اثر استروژنی اتینیل استرادیول نیز در جلوگیری از بارداری موثر واقع می شود.

عوارض جانبی احتمالی


به دنبال مصرف دارو عوارضی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی پستان ها، تغییراتی در وزن بدن، تغییراتی در میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، زیادی فشار خون، تحریک لنزهای تماسی، اختلال عملکرد کبد، تومورهای کبدی، کاهش حجم خون قاعدگی و لکه بینی در اوایل دوره قاعدگی گزارش شده است.

هشدارها و تذکرات


1. مصرف این دارو توسط زنان سیگاری، بویژه افراد بالاتر از 35 سال، خطر بروز بیماری های شریانی را افزایش می دهد.
2. در مبتلایان به زیادی فشار خون و یا افراد چاق با احتیاط تجویز گردد.
3. در صورت سابقه خانوادگی ابتلاء به بیماری های شریانی در بستگان درجه یک زیر سن 45 سالگی و یا ابتلاء به ورید های واریسی، افسردگی شدید، بیحرکت ماندن به مدت طولانی، کم خونی داسی شکل و بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون با احتیاط تجویز شود.

تداخلات


مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القاء کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولین و ریفیمپین ها موجب تسریع متابولیسم این دارو و در نتیجه کاهش کارایی درمانی آن می گردد. مصرف همزمان با برخی آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین باعث کاهش جذب مجدد اتینیل استرادیول از روده بزرگ و کاهش اثرات درمانی این دارو می گردد.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL