Fluorometholone (فلورومتولون) | اطلاعات دارویی

Corticosteroids

Fluorometholone

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Fluorometholone

ورتیکواستروئیدها

فلورومتولون

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ فلورومتولون - فلورمتولون

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


این دارو مثل همه کورتیکوستروئیدهای چشمی برای درمان بیماریهای آلرژیک و التهابی پلک ، ملتحمه، قرنیه، و قسمت قدامی کره چشم استفاده می شود. این فراورده به خاطر اینکه در صورت مصرف طولانی با احتمال خیلی کمی موجب افزایش فشار داخل چشمی می شود. نسبت به سایر فراورده ها ترجیح داده می شود.


مانند سایر گلوکوکورتیکوئیدها با اتصال به گیرنده های سیتوپلاسمیک و نهایتاً تولید پروتئین هایی که مسئول اثرات ضدالتهابی هستند، باعث کاهش علائم و عوارض التهاب می شود.


از طریق مایع زلالیه، قرنیه، عنبیه، مشیمیه، جسم مژگانی و شبکیه جذب خواهد شد. احتمال جذب سیستمیک نیز وجود دارد.

عوارض جانبی احتمالی


تاری موقت و ملایم دید، سوزش، خارش و قرمزی و آبریزش از چشم، گلوکوم، نازک شدن قرنیه و پارگی کره چشم، افزایش فشار داخل چشم، آسیب عصب بینایی، کاتاراکت زیرکپسولی، نقص در وضوح و میدان دید و عفونت ثانویه چشمی عوارض جانبی این دارو هستند.

هشدارها و تذکرات


1. مصرف طولانی مدت این دارو احتمال بروز افزایش فشار داخل چشمی، گلوکوم، عصب بینایی و کاهش میزان دید، تولید کاتاراکت و عفونت های ثانوی چشم را افزایش می دهد. درصورت مصرف دارو برای بیش از 10 روز فشار داخل چشمی و عدسی به طور مرتب باید کنترل شود.
2. بعد از جراحی کاتاراکت، مصرف استروئیدها ممکن است بهبودی را به تاخیر اندازد.

تداخلات


گلیکوکورتیکوئیدها با افزایش فشار داخل چشمی میزان تاثیر داروهای ضدگلوکوم را کاهش می دهند. مصرف همزمان این دارو با آنتی کولینرژیک ها نیز احتمال بروز گلوکوم حاد با زاویه بسته را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با لنزهای تماسی موجب افزایش احتمال بروز عفونت می شود.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL