Flupentixol Decanoate (فلوپنتیکسول دکانوات) | اطلاعات دارویی

Anxiolytic Sedatives Hypnotics and Antipsychotics

Flupentixol Decanoate

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Flupentixol Decanoate

واب آورهای آرامبخش ،وضد جنون ها

فلوپنتیکسول دکانوات

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ فلوپنتیکسول دکانوات - فلوپنتیگزول دکانوات

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


این دارو برای کنترل علائم اولیه و ثانویه اختلالات پسیکوتیک مصرف می‌شود.


جذب دارو از محل تزریق آهسته می‌باشد. حداکثر غلظت پلاسمایی آن با تزریق عضلانی شکل دکانوات پس از 10-3 روز ایجاد می‌گردد. این دارو به طور وسیعی در کبد متابولیزه و به آهستگی از راه ادرار دفع می‌گردد. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی 8-3 ساعت و برای شکل دکانوات این دارو 3 هفته می‌باشد.

عوارض جانبی احتمالی


آرامش بیش از حد و خواب‌آلودگی، بی ثباتب خلقی، کابوس‌های شبانه، بی‌خوابی، تحریک ، سرخوشی ممکن است بروز نماید. در مصارف طولانی مدت دیسکینزی دیررس ممکن است ایجاد گردد. اثر ضد موسکارینی نظیر یبوست، خشکی دهان ، احتقان بینی، احتباس ادرار و تاری دید نیز به تدریج بروز می‌نماید.

هشدارها و تذکرات


1. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:
سندرم Reye عیب‌کار کبد، الکلسیم و بیماری قلبی-عروقی.
2. شکل تزریقی این دارو فقط باید از راه عضلاننی مصرف شود.

تداخلات


این دارو ممکن است اثر آنتی کولینرژیک داروهای نظیر آتروپین و ضد افسردگیهای سه حلقه‌ای، اثر کاهنده فشارخون هوشبر‌ها و بعضی داروهای ضد فشار خون نظیر گوانتیدین و احتمالا کلونیدین را افزایش ‌دهد. مصرف آن همراه با داروهای ضد آریتمی و نیز ترفنادین و بتابلوکرها خطر ایجاد آریتمی بطنی را افزایش ‌دهد. همچنین ممکن است اثر داروهای ضد صرع را کاهش دهد. مصرف همزمان فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS (بویژه بیهوش کننده‌ها ، باربی‌تورانها و ضددرد‌های اوپیوئیدی) با این دارو ممکن است سبب تشدید اثرات مضعف CNS این دارو شود مصرف همزمان اپی‌نفرین با این دارو ممکن است منجر به کاهش شدید فشار خون و تاکی‌کاردی شود. اثر ضد پارکینسون لوودوپا در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است مهار شود. در صورت مصرف همزمان کینیدین با این دارو ممکن است اثرات اضافی قلبی بروز نماید.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL