Hydrocortisone (هیدروکورتیزون) | اطلاعات دارویی

Corticosteroids

Hydrocortisone

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Hydrocortisone

ورتیکواستروئیدها

هیدروکورتیزون

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ هیدروکورتیزون - هیدروکورتیسون

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


هیدروکورتیزون در درمان علامتی اختلالات ناشی از آلرژی و یا التهابی پوست نظیر اگزما، درماتیت‌ها، زخم قنداق بچه و نیش حشرات به کار می‌رود.


این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده‌های اختصاصی خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپلکس دارو-گیرنده وارد هسته سلولی می‌شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA موجب تحریک روند رونویسی mRNA و به دنبال آن ساخت آنزیم‌های مهاری می‌گردد که گمان می‌رود مسئول ایجاد اثرات مهاری ضد التهابی می‌باشند.


متابولیسم این دارو عمدتاً در خود پوست صورت می‌گیرد. به دنبال جذب سیستمیک، در کبد نیز متابولیزه می‌شود. نیمه عمر هیدروکورتیزون آزاد حدود 2 ساعت می‌باشد.

عوارض جانبی احتمالی


در صورت جذب سیستمیک هیدروکورتیزون عوارضی نظیر سندرم کوشینگ، افزایش قند خون، وجودقند در ادرار و در درازمدت تضعیف محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-فوق کلیه محتمل می‌باشد.
بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت‌های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت تماسی، اختلالات التهابی در ناحیه صورت به ویژه در خانم‌ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.

هشدارها و تذکرات


در اختلالات التهابی پوست شیرخواران از قبیل التهاب ناشی از ادرار سوختگی احتیاط فراوان نموده و بیش از 7-5 روز مصرف نگردد. از مصرف طولانی مدت فرآورده روی پوست اجتناب گردد.

تداخلات

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL