Interferon Beta-1A (اینترفرون بتا آ) | اطلاعات دارویی

Antivirals

Interferon Beta-1A

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Interferon Beta-1A

د ویروسها

اینترفرون بتا آ

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ اینترفرون بتا آ

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


این فرآورده برای درمان کوندیلوما آکامیناتوم (در صورت وجود کمتر از 9 ضایعه و عدم پاسخ به درمانهای دیگر) و اشکال عودکننده مولتیپل اسکلروزیس و کاهش میزان ناتوانایی فیزیکی و کاهش تشدید بیماری مصرف می شود.


اینترفرون Beta-la و beta-lb محصولات پروتئینی هستند که از روش نوترکیبی حاصل و به منظور تزریق آماده شده اند. اینترفرون beta-la گلیکوپروتئینی با 166 اسید آمینه می باشد که از نظر توالی اسید آمینه ها با اینترفرون انسانی یکسان است. اینترفرون ها گروهی از پروتئین هایا گلیکوپروتئین های طبیعی هستند که توسط سلول های اوکاریوت و در پاسخ به عفونت های ویروسی یا سایر محرک های بیولوژیک تولید می شوند. اینترفرون-بتا دارای خواص ضد ویروس، ضد تکثیر و تنظیم کننده ایمنی می باشد. مکانیسم عمل آن در بیماری مولتیپل اسکلروزیس کاملاً مشخص نیست. اثبات شده است که اینترفرون با اتصال به گیرنده های خودش در سطح سلول بیان یک سری از محصولات ژنی را باعث می شوند. اعتقاد بر این است که این محصولات میانجی های اعمال بیولوژیک اینترفرون-بتا می باشند.


متعاقب تزریق مقدار 75-15 میکروگرم تولید مارکرهای پاسخ بیولوژیک ( مثل نئوپترین و –B2 میکروگلوبولین) تحریک می شوند. سطوح این مارکرها در طی 12 ساعت بعد از تجویز به حداکثر میزان خود می رسد و برای حداقل 4 روز بالا باقی می ماند. حداکثر پاسخ بیولوژیک 48 ساعت بعد از تجویز مشاهده خواهد شد. نیمه عمر این دارو 10 ساعت می باشد.

عوارض جانبی احتمالی


سردرد، تب، علائم شبه آنفلوآنزا، عفونت مجاری تنفسی، کم خونی، درد مفاصل و عضلات ، اسهال و تهوع از عوارض جانبی عمده این دارو می باشند.

هشدارها و تذکرات


1. تأثیر و بی ضرری این دارو در درمان مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده مزمن اثبات نشده است.
2. به دلیل احتمال افزایش افسردگی و خودکشی، در بیماران مبتلا به افسردگی باید با احتیاط مصرف شود. اگر در بیماری افسردگی بیشتر شد، باید به قطع درمان توجه داشت.
3. در بیماران مبتلا به تشنج و برای بیماران قلبی این دارو با احتیاط مصرف شود.

تداخلات


مصرف همزمان این فرآورده با دارو های کاهنده فعالیت مغز استخوان و پرتودرمانی باعث کاهش شدید فعالیت مغز استخوان می شود.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL