Levothyroxine Sodium (لووتیروکسین سدیم) | اطلاعات دارویی

Thyroid and Antithyroid Drugs

Levothyroxine Sodium

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Levothyroxine Sodium

اروهای تیروئید و ضد تیروئید

لووتیروکسین سدیم

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ لووتیروکسین سدیم - لوتیروکسین سدیم

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


لووتیروکسین برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و نیز بررسی عملکرد تیروئید به کار می رود.


هورمون های تیروئیدی دارای دو اثر آنابولیک و کاتابولیک می باشند و در متابولیسم طبیعی، رشد و تکامل، خصوصاً تکامل سیستم عصبی کودکان نقش دارند.


جذب دارو متغیر و ناقص است، ( بین 70-50 درصد) خصوصاً وقتی با غذا مصرف شود. زمان رسیدن به حداکثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن برای 3-1 هفته باقی می ماند. نیمه عمر دارو بسته به وضعیت تیروئید بیمار متفاوت است. در افراد با عملکرد طبیعی تیروئید حدود 7-6 روز، در مبتلایان به کم کاری تیروئید 10-9 روز و در پرکاری تیروئید 4-3 روز می باشد.

عوارض جانبی احتمالی


عوارض معمولاً با مصرف مقادیر زیاد دارو ایجاد شده و به صورت درد آنژینی، آریتمی قلبی، طپش قلب، کرامپ های عضلانی، تاکی کاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بی قراری، تحریک پذیری، بی خوابی، سردرد، گرگرفتگی، تعریق، کاهش وزن و ضعف عضلانی بروز می نماید.

هشدارها و تذکرات


1. در صورت نارسایی هیپوفیز قدامی یا غده فوق کلیوی قبل از شروع مصرف دارو( برای جلوگیری از نارسایی حاد غده فوق کلیوی) درمان با کورتیکواستروئید باید شروع شود.
2. در افراد مسن، بیماران قلبی-عروقی، بیماران مبتلا به دیابت باید با احتیاط تجویز شود.
3. در بیماران دیابتی ممکن است به افزایش مقدار مصرف داروهای ضد دیابت نیاز باشد.
4. در دوران بارداری ممکن است اندازه گیری تیرو تروپین سرم برای تنظیم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
5. بیماران مبتلا به میکزدم یا کم کاری طولانی مدت تیروئید ممکن است به اثرات هورمون های تیروئیدی حساس تر باشند.

تداخلات


در صورت تجویز همزمان با داروهای ضد انعقاد، تنظیم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبین لازم است. کلستیرامین سبب تأخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود، بنابراین بین تجویز دو دارو باید 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیک اثر دارو را زیاد می کند و در افراد مبتلا به بیماری سرخگ کرونر که داروی مقلد سمپاتیک دریافت میکنند، خطر تشدید بیماری کرونر وجود دارد.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL