Pethidine Hydrochloride (پتدین هیدروکلراید) | اطلاعات دارویی

Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics

Pethidine Hydrochloride

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Pethidine Hydrochloride

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

پتدین هیدروکلراید

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ پتدین هیدروکلراید - پتیدین هیدروکلراید

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


پتیدین در کنترل دردهای متوسط تا شدید ، تسکین درد در موقع زایمان و عمل جراحی، به عنوان داروی پیش بیهوشی و به منظور افزایش اثر داروهای هوشبر استفاده می‌شود.


دارو در کبد متابولیزه می‌شود که نورمپریدین متابولیت فعال و سمی آن است. دفع دارو از طریق کلیه‌ها بوده و نیمه عمر آن حدود 3 ساعت است. پیوند دارو به پروتئین‌ بسیار زیاد است. زمان شروع اثر دارو از راه عضلانی 15-10 دقیقه و از راه وریدی یک دقیقه می‌باشد. طول مدت اثر دارو 4-2 ساعت است.

عوارض جانبی احتمالی


تهوع و استفراغ (بخصوص در شروع مصرف) یبوست، خواب‌آلودگی، کمی فشار خون و تضعیف مرکز تنفس با مقادیر مصرف زیاد، مشکل در ادرار کردن، خشکی دهان، تعریق ، سردرد، گرگرفتگی صورت، سرگیجه، کاهش ضربان قلب،‌تپش قلب، افت فشارخون وضعیتی، افزایش فشار خون ریوی، کاهش دمای بدن، توهم ، حالت خماری، تغییر خلق و خو، وابستگی ، تنگی مردمک چشم، بثورات جلدی، کهیر و خارشو تشنج از عوارض جانبی این دارو هستند.

هشدارها و تذکرات


. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:
حمله حاد آسم، بیماری تنفسی، بیماری التهاب روده.
2. پتیدین برای کنترل درد‌های شدید مداوم مناسب نیست.
3. با مصرف مقادیر زیاد این دارو ممکن است تشنج رخ دهد.
4. مصرف مکرر این دراو باعث ایجاد وابستگی و تحمل به اثرات دارو می‌گردد.

تداخلات


مصرف همزمان این دارو با داروهای ضدافسردگی مهار کننده مونوآمینواکسیداز ممکن است موجب تحریک یا تضعیف سیستم اعصاب مرکزی شود. سایمتیدین متابولیسم این دارو را مهار می‌کند.اگر به طور همزمان با سایر داروهای مضعف CNS مصرف شود، باعث تشدید تضعیف CNS شده و می‌تواند موجب ایجاد ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود . مصرف همزمان با داروهای شبه‌آتروپین نیز موجب تشدید احتباس ادرار و یبوست شده و ممکن است انسداد فلجی روده ایجاد نماید.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL