Minoxidil(Topical) (ماینوکسیدیل موضعی) | اطلاعات دارویی

Dermatological Drugs and Sunscreens

Minoxidil(Topical)

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Minoxidil(Topical)

اروهای پوستی و ضد آفتاب ها

ماینوکسیدیل موضعی

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ ماینوکسیدیل موضعی

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


مینوکسیدیل موضعی برای درمان طاسی مردانه آندروژنیک در مردان و زنان به کار می‌رود. احتمالاً تأثیر این دارو در مردانی که بیشتر موهای قسمت جلوی سرشان ریخته است، کمتر از افرادی است مبتلا به طاسی آندروژنیک سایر نواحی می‌باشند.


به نظر می‌رسد که این اثر دارو به واسطه افزایش جریان خون جلدی ناشی از گشادی عروق، تحریک فولیکول‌های مواز وضعیت استراحت به رشد فعال و تحریک سلول‌های فولیکول مو باشد.


مقدار ناچیزی از مینوکسیدیل موضعی از طریق پوست سالم جذب می‌شود. 9/3-6/1% از کل داروی استعمال شده، به صورت سیستمیک جذب می‌گردد و چنانچه دارو بر پوست ملتهب به کار برده شود جذب افزایش می‌یابد. اثر دارو حداقل چهار ماه پس از شروع درمان دو بار در روز با داروی 2% و دو ماه برای داروی 5% شروع شده و طی یک سال به حداکثر می‌رسد. به نظر می‌رسد که 4-3 ماه پس از قطع درمان، موهای جدید حاصل از درمان شروع به ریزش نمایند و پیشرفت ریزش مو مجدداً از سر گرفته شود. تقریباً 95% از دارویی که به طور سیستمیک جذب شده است طی چهار روز از طریق کلیه‌ها دفع می‌گردد.

عوارض جانبی احتمالی


بروز مشکلات نادری همچون واکنش آلرژیک (بثورات جلدی و ورم صورت)، خارش، تشدید طاسی، سوختن پوست سر، سرگیجه، اگزما، التهاب فولیکول‌ها، سردرد، کاهش توانایی جنسی، خستگی، اختلالات بینایی، احتباس آب و سدیم و کاهش دقت بینایی با مصرف این دارو گزارش شده است.

هشدارها و تذکرات


1- در صورت وجود بیماری‌های قلبی-عروقی، زیادی فشار خون، التهاب یا جراحت پوست از قبیل پسوریازیس پوست سر یا آفتاب‌سوختگی شدید دارو باید با احتیاط مصرف شود.
2- فشار خون،‌ضربان قلب و وزن بیماران تحت درمان با مینوکسیدیل موضعی را باید تحت نظر قرار داد.
3- مصرف مکرر مینوکسیدیل موضعی ممکن است منجر به جذب سیستمیک آن و بروز عوارض جانبی شود.

تداخلات


مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی با فرآورده‌های حاوی کورتیکواستروئیدها، مشتقات نفتی و یا رتینوئیدها ممکن است باافزایش نفوذپذیری استراتوم کورنئوم باعث تشدید جذب جلدی دارو شود. مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی و سیستمیک به دلیل احتمال جذب سیستمیک داروی موضعی، ممکن است خطر سمیت آن را افزایش دهد.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL