Vasopressin (وازوپرسین) | اطلاعات دارویی

Hypothalamic and Pituitary Hormones

Vasopressin

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Vasopressin

ورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز

وازوپرسین

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ وازوپرسین - واسوپرسین - ا دی اچ - ال وی پی - ا وی پی

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


وازوپرسین در درمان دیابت بی مزه نوروژنیک، خونریزی از واریس های مری و نیز تشخیص دیابت بی مزه نوروژنیک از نوع نفروژنیک به کار می رود.


این دارو با افزایش نفوذپذیری سلولی در مجاری جمع کننده ادرار سبب افزایش بازجذب آب و به دنبال آن کاهش حجم و افزایش اسمولاریته ادرار می شود.با مقادیر زیادتر از مقدار فیزیولوژیک وازوپرسین موجب تنگ شدن عروق خونی و نیز انقباض عضلات صاف دستگاه گوارش می گردد.


متابولیسم دارو کبدی و نیمه عمر آن 20-10 دقیقه می باشد. طول اثر دارو 8-2 ساعت بوده و 15-5% از دارو پس از تجویز داخل وریدی به صورت تغییر نیافته از کلیه ها ترشح می شود.

عوارض جانبی احتمالی


بی رنگ شدن پوست، تهوع، آروغ زدن، کرامپ های شکمی، تمایل به خروج مدفوع، واکنش های حساسیتی، انقباض عروق کرونر و مسمومیت با آب از عوارض جانبی مهم دارو می باشند.

هشدارها و تذکرات


1. با مقادیر زیاد احتمال بروز اثرات اکسی توسیک وجود دارد. در صورت مصرف در دوران بارداری، چون وازوپرسین توسط جفت غیر فعال می شود، ممکن است مقادیر زیادتری از آن لازم باشد.
2. در کودکان و افراد مسن خطر مسمومیت با آب و هیپوناترمی وجود دارد.
3. درمواردی چون بیماری های قلبی، آسم، صرع، میگرن و دیگر شرایطی که ممکن است با احتباس آب تشدید شود، آسیب های کلیوی و مواردی که باید از افزایش مایعات جلوگیری کرد، با احتیاط مصرف شود.

تداخلات


اثرات ضدادراری در مصرف همزمان با کاربامازپین، کلیرپروپامید و کلوفیبرات تشدید می شود و توسط دمکلوسایکلین، لیتیم و نوراپی نفرین کاهش می یابد.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL