Griseofulvin (گریزئوفولوین) | اطلاعات دارویی

Antifungals

Griseofulvin

COMMON BRANDS NAME(S):

GENERIC NAME(S): Griseofulvin

اروهای ضد قارچ

گریزئوفولوین

نام‌های تجاری:

نام شیمیایی:‌ گریزئوفولوین - گریزوفولوین - گریزیوفولوین

توجه: تجویز و مقدار مصرف دارو به عهده پزشک می‌باشد

اطلاعات و مصرف دارو


گریزئوفولوین در درمان عفونت های درماتوفیتی از جمله کچلی های ریش، مو، سر، بدن، ران، پاها، ناخن و اندام های تحتانی ناشی از تریکوفیتون، میکروسپوروم و اپیدرموفیتون فلوکوزوم مصرف می شود. گریزئوفولوین در عفونت های جزیی که با ضد قارچ های موضعی قابل درمان است، نباید مصرف شود.


گریزئوفولوین از میتوز سلول قارچ جلوگیری کرده وبا این عمل تقسیم سلولی را در مرحله متافاز متوقف می کند. این دارو با مقادیر متفاوت در سلول های پیش ساز کراتین پوست،مو و ناخن ها رسوب می کند و این سلول ها را در مقابل تهاجم قارچ مقاوم می سازد و بدین ترتیب با ریزش کراتین آلوده بافت سالم جانشین آن می شود.


جذب خوراکی گریزئوفولوین میکروسایز بین 70 -25در صد در هر نوبت مصرف است . مصرف همزمان یا متعاقب غذا های چرب با این دارو جذب آن را به طور قابل توجه ای افزایش می دهد. این دارو با مقایر متفاوت در لایه کراتینی پوست ، مو و ناخن ها رسوب می کند. متابولیسم آن کبدی است و نیمه عمر این دارو تقریباً 24 ساعت است. دفع آن کلیوی است .

عوارض جانبی احتمالی


این دارو ممکن است باعث سردرد، تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، حساسیت به نور سرگیجه، کسالت، آگرانولوسیتوز و لکوپنی شود.

هشدارها و تذکرات


احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد . از تا بش نور خورشید یا لامپ های خورشیدی به پوست باید اجتناب شود.

تداخلات


این دارو باعث افزایش متابولیسم داروهای ضد انعقادی کومارینی و داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن می‌شود.

Designed by: Jahan Rayanhe | Thanks to FAEL